PARTI KERAMIK, stengods, 7 delar, bla Gunnar Nylund, Rörstrand, 1900-tal.

Två balusterformade vaser i ljusbrun och blå glasyr, en med hänkel. Kanna med hänkel i brun glasyr. Två mindre skålar i beige samt svart och brunspräcklig glasyr. Alla märkta Gunnar Nylund, Rörstrand. Vas i brun och blå glasyr märkt Carl-Harry Stålhane, Rörstrand. En rektangulär skål på fyra tassar i grön och brun glasyr med dekor av nyckelpigor. Märkt BM, möjligen Brita Mellander-Jungerman, Rörstrand. H ca 4-28.

Slitage. Glasyrdefekt.

Lähtöhinta
3 000 SEK