PARTI MARINHISTORIA, ca 90 delar, 1900-tal.

Bilder, bok samt karta. Bok "Svenska Handelsflottans Krigsförluster, åren 1914-1920", med en medföljande karta. Bilderna är tagna på förlista fartyg som räddades, förliste eller torpederades under andra världskriget. Medföljer gör även två övriga marina bilder.

Bok med skador, karta med hål och vickveck. Bilder med slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Sjöhistoriska museet, Stockholm.

Lähtöhinta
3 000 SEK