PARTI MILITARIA, 6 delar, tidigt 1900-tal till 1900-talets första hälft.

Manskapssabel modell 1893 för kavalleriet med mässingsfäste, märkt Svalling Eskilstuna, K 2, svärtad stålbalja. Tot l 112. Ett par sporrar av stål med läderremmar, l 15. Bälte av textil i gult och blått fodrat med skinn, l 86. Patronväska av läder, l 15,5. Bajonett med trähandtag, stålbalja, 48.

Slitage, fläckar, sabeln med senare bemålat grepp och anlöpningar.

Lähtöhinta
2 000 SEK