Daniel Sehfbom

(Ruotsi, 1767-1837)
Daniel Sehfbom
(Ruotsi, 1767-1837)

CHIFFONJÉ, empire, etikettmärkt Daniel Sehfbom, verksam 1800-1837 i Stockholm.

Mahognyfanér, tvådelad med raka sidor, skrivklaff flankerad av vita marmorkolonnetter, bakomvarande inredning av 13 mindre lådor, 3 luckor varav en flankerad av vita marmorkolonnetter och bakomvarande 4 mindre lådor, 4 lönnfack varav två bakom uttagbar fackinredning. Nedre del med 3 lådor, volutsvängda framben. L 97, b 50, h 121. Nyckel finns.

Slitage, enstaka repor, slagmärken och lagningar. Sprickor. Enstaka smärre dekordetalj saknas samt smärre fanérbitar. Ojämnt blekt. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
20 000 SEK