BÖCKER, 2 vol i en, "Musae Suethizantes" av Georg Stiernhielm, Stockholm 1687 resp "Den Waaksammes roo.." Werner von Rosenfelt, Stockholm 1686.

Den senare illustrerad med fyra träsnitt. Helfranskt skinnband från 1700-talet.

Slitage, fläckar, smärre skador på bokbandet, anteckningar, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Kirjallisuus

Collijn sid 889 resp 178 samt 776.

Lähtöhinta
3 000 SEK