KLAFFBORD, enl uppg Alfta, Hälsingland, 1700-tal.

Två klaffskivor i halvrund form. Två slaggrindar. Runda svarvade kopplade ben. L 59 (50x2), B 103, H 69.

Slitage. Märken och repor. Torrsprickor. Färgslitage. Senare bemålning. Något ostabil.

Alkuperä - Provenienssi

Hälsningland.

Lähtöhinta
5 000 SEK