Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

SKRIVSKÅP, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft.

Bemålat, cremefärgad utvändigt, ljusblå invändigt. Rakt krön. Överdel med glasade dörrar, hyllinredning innanför. Mittdel med utfällbar skrivklaff, bakomliggande låd- och fackinredning. Nederdel med två räfflade skåpsdörrar, bakomliggande hyllplan. Skuren dekor. Kannelerade ben. Beslag krönta av rosetter. L 100, B 47, H 200. Nyckel finns.

Slitage. Kompletterat. Skador. Färgbortfall. Nyckel till skrivklaff saknas, olåst. Ett bakben av/löst(medföljande). Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
8 000 SEK