SKRIVSKRIN, allmoge, bär datering 1794.

Blåmålat. Invändig lådinredning. Skrift på insida av lock "Erik Johanson 1794". L 55, B 41, H 30.

Slitage. Skador. Färgbortfall. Lås borttaget. Borrat hål i bakstycke samt ditsatt hasp.

Lähtöhinta
2 000 SEK