Lins av mässing märkt CP Goerz, Berlin, doppel-anastigmat. Med 3 extra plåtar. Läderfodral. 22 x 25. Äldre fotogafier av militärer, många sign. Fotografer bl a Maria Tesch, John Wallgren, Anna Schröder etc.
Bruksslitage. Fodral med slitage.