HÖRNSKÅP, nygotik/nyrenässans, 1914.

Hörnskåp på kulfötter med riklig polykrom och utskuren dekor. Dörren äldre, troligtvis 1700-tal. Dörr med figural dekor flankerad med kolonner. L 85, b 65, höjd ca 150. På dörr med skriven notering: "Dörren till detta år 1914 gjorda skåp är inköpt av undertecknad 1881 fr. antikvitetshandlare Mattson och härstammar enligt hans uppgift från en gammal kyrka i Småland. Målning, skulptur och ritning till skåpet av E. Forsström." Nyckel finns.

Slitage, senare kompletteringar, nyckel finns.

Lähtöhinta
4 000 SEK