MATSKEDAR, 5 st, silver, bl a Petter Lindholm, Kalmar, 1700-tal. Totalvikt ca 234g.

1 Petter Lindholm, Kalmar, 1771. L ca 21.
1 Peter Gadd, Kristianstad, 1762. L ca 20.5.
1 med sk fiolskaft, Johan Jyllén, Norrtälje, verksam -1794-1802. L ca 21.
1 med sk slät ryggås, Johan Grönwall, Vänersborg, verksam 1753-1784. L ca 22.
1 med sk fiolskaft. L ca 18.

Slitage, repor, bucklor.

Lähtöhinta
1 500 SEK