MATSALSMÖBLEMANG, 12 delar, 1900-talets första hälft.

Björk, svartlackerat trä och rotting. Bestående av 8 stolar, 2 karmstolar, matbord samt sidbord med glasskiva. Stolar plakettmärkta Svenska Möbelfabriken Bodafors. Matbord, L 180, B 90, H 75. Sidbord, 63x63, H 58.

Senare bemålning. Smärre slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift inköpt på Firma Svenskt Tenn på 1920/30-talet.

Lähtöhinta
10 000 SEK