VASER samt ASK med LOCK, stengods, Wilhelm Kåge, Argenta, Gustavsberg, 1900-tal.

Grönglaserat stengods med silverdekor. Vas med dekor av figur i sjöväxt. Ask med lock, dekor av regalskeppet Wasa 1628. Miniatyrvaser, dekor av liljekonvalj resp fisk. H 4,5-26.

Smärre slitage. Aske med lock med krakeleringar. En miniatyrvas med litet kantnagg.

Lähtöhinta
2 000 SEK