VITRINSKÅP, Triva-serien, Erik Herlov för Nordiska Kompaniet, Stockholm, 1950/60-tal.

Teak, grålackerade ben och metallister, skjutdörrar i glas, 6 lådor med runda mässingsbrickor med handtag. L 93,5 b 46 h 134. Etikettmärkt Triva. Ab Nordiska Kompaniet. Stockholm. Made in Sweden. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Fläckar. Hyllplan saknas. Smärre nagg på glasdörrar. En glasdörr senare.

Lähtöhinta
2 000 SEK