TEKANNA SAMT SKÅLFAT, Songstil, Kina 1900-tal.

Tekanna med reliefdekor, uppsvängt handtag, h 12. Skål med grönblå glasyr och ristat floralt mönster, diam 21, h 7.

Slitage. Tekannan med krackelyrer och tillverkningsdefekter.

Lähtöhinta
1 500 SEK