MODULSERIE, 5 delar, "Party Corner SKINN", Wards Ateliéer AB, Tibro, 1970-tal.

Djuphäftad skinnklädsel. Fanerad sockel. Respektive del längd 75 cm. Soffbord längd 79 cm, bredd 79, cm, höjd 42 cm.

Bruksslitage.

Kirjallisuus

"Tidlös formgivning och högsta komfort kännetecknar Party Corner. Gruppen, som bilvit en klassiker. /.../ Serien finns i två utföranden, dels klädd i tyg (Party Corner TYG) dels klädd i skinn (Party Corner Skinn). Denna modell har högre sits och rygghöjd, samt är djuphäftad."
Ur odaterat, opaginerat produktblad från fabriken.

Lähtöhinta
3 000 SEK