LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets andra hälft. H ca 70.

Stomme i mässing. 4 ljuspipor , behängd med delvis något rökfärgade prismor, några stjärnformade. Avslutad i glasklot.

Borrad i manschetter samt ljuspipor. Bruksslitage.

Lähtöhinta
4 000 SEK