PARTI SILVER, 7 delar, bla Tuck Cheng, Kina, sekelskifte 1800/1900. Vikt ca 467g.

Etui med delvis genombruten dekor i form av femkload drake och moln med sköld, längd 10,5cm. Vaser, ett par, med dekor av amfibiedjur på blad samt fyrkload drake, höjd ca 15-17cm. 3 ströare och saltkar med sked, bla Tuckcheng och Luen Wo dekor av bla drakar, höjd 4,5-7,5cm. Samtliga delar (utom en) med kinesiska exportstämplar.

Slitage. Bucklor. Vaser med skador.

Lähtöhinta
2 500 SEK