Oval cabuchonslipad rubin ca 5.0 ct samt 14 briljantslipade diamanter totalt ca 0.70 ct. Ringskena med delvis genombruten fantasidekor. Ringstorlek 17/53.
Smärre bruksslitage. Ringskena med mindre repor.