Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:

Sven Wejsfelt

(Ruotsi, 1930-2009)
Sven Wejsfelt
(Ruotsi, 1930-2009)

PARTI MINIATYRVASER, 9 st, stengods, bla Sven Wejsfelt, Gustavsberg och Lennart Borg, Höganäs. 1980-tal.

Wejsfelt en skål och två vaser, grå och blå bla harpälsglasyr, Borg fat och två vaser i ljus beige och brun glasyr, tazza och två vaser, monogramgravyr trol Höganäs. Höjd 4,5-16 cm, diameter 3-6,5 cm.

Obetydligt slitage. Enstaka nagg. Högsta vasen med sprickor på fotring.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet