TAPPSKÅL, allmoge, Västsvensk, daterad 1825.

Grönmålad med röd och gul bemålning. Skuren dekor. Invändigt rödmålad. Diameter 40 cm, längd 60 cm.

Bruksslitage, ställvis hårdare. Maskstungen. Hantag med lagning samt senare pip.

Lähtöhinta
1 500 SEK