Mahognyfanér, raka sidor, tympanonformat krön. Spegelglaset flankerat av svärtade kolonnetter, dekor i form av pressade mässingsornament. H 136, b 57.
Slitage med repor och smärre fanérskador. Senare glas med stora sprickor.