FÅTÖLJ, "Natura", Karin Mobring, IKEA, 1970-tal.

Furustomme. Skinnklädsel.
Modellen lanserades 1977, då utan uppgifter om formgivare. Pris i det årets Ikea-katalog: 659 kr. Året efter (då Karin Mobring anges som upphovsman): 878 kr.

Bruksslitage.

Lähtöhinta
1 500 SEK