Kärl på hög fotring med hänklar och reliefdekor. Grön glasyr. Skål med dekor i rött och grönt. Figurin föreställande sittande man med solfjäder glaserad i gult, grönt och brunt. H 10-18.
Slitage, nagg. Kärlet saknar två hänklar. Skålen lagad. Figurinen skadad, delar saknas.