SABEL samt HUGGARE, Sverige, 1800-tal.

Sabel med lejonformat grepp, genombrutet fäste. Böjd klinga med dekor av troféer. Längd 90. Huggare m/1856, svärtat grepp och parerstång i mässing. Längd 73.

Slitage. Repor. Klingor med hack. Baljor saknas.

Lähtöhinta
3 000 SEK