DOSA SAMT SAX, silver, bla rokoko, Frankrike 1700-tal till omkr 1800. Tot ca 70 gram.

Förgyllda, dosan av halvrund konturerad form med figurscener och rocailler. L 7. Sysax med förgyllda handtag, stålskär. Stämplad i Paris. L 9.

Slitage, dosan med lagningar och bucklor.

Lähtöhinta
4 000 SEK