VIKSKÄRM, 2 delar, Kina, 1900-talets första hälft.

Rödlackerad med handmålad dekor i form av träd och växter. Centralt placerad komposition av bl.a. fåglar i relief med ädelträ och pärlemo. 175 x 84.

Smärre slitage, ett hjul saknas, enstaka skador, krackelyrer.

Lähtöhinta
2 500 SEK