BÖCKER OM MYTOLOGI, 5 vol, bla "Mythologie de la Jeunesse..." av Pierre Blanchard, I-II, Paris 1806.

"The Mythology of Ancient Grecce and Italy" av Thomas Keightley, London 1878, "Mythologie eller kort beskrifning om the Hedniska Afgudar..." L. Acharius, Stockholm 1768. Alla utom en illustrerade. Hel- och halvfranska skinnband.

Slitage, bandskador och någon med lagning, någon med sekundärt kolorerade illustrationer, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Lähtöhinta
1 500 SEK