Muut
369140

Bengt Orup

(Ruotsi, 1916-1996)
Bengt Orup
(Ruotsi, 1916-1996)

VASER, 2 st samt SKÅL, glas, bland annat Bengt Orup, Johansfors, 1900-talets senare hälft.

Cylinderformad vas med polykrom dekor och utsvängd mynning, signerad Orup Johansfors, Höjd 22 cm. Rund vas med rak pip, vit och röd otydligt numrerad och signerad Strömbergshyttan, även etikettmärkt, Höjd 20 cm. Skål med polykrom dekor mot blå botten otydligt signerad, Diameter 22, Höjd 10 cm.

Bruksslitage. Smärre repor.

Lähtöhinta
1 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet