BORD, barock, 1700-tal.
Rektangulär form, centralt placerad låda med dragbeslag. Kopplade ben med balusterform. Läng ca 121, bredd ca 65 och höjd ca 76.
Slitage, torrsprickor. Maskstunget. Senare kompletteringar, bl a på lådans bakre del.