BÄGARE, silver, Fredrik Pettersson Ström, Stockholm 1788. Vikt ca 500 gram.

Trumpetformad med svisselerad girlanddekor, välvd fot med bågformad dekor och svisselerad girland. Invändigt förgylld. H 21,5.

Slitage, obetydliga bucklor. Graverade initialer, ägarstämpel i botten liksom lodangivelse.

Lähtöhinta
8 000 SEK