Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL, empire, Johan Martin Berg, Göteborg, 1800-talets första hälft.

Delvis förgylld och bronserad. Utskjutande krön med dekorbeslag, kolonetter med korintiska kapitäl. Svärtad bas, tredelat glas. Etikettmärkt Berg a tergo. Höjd ca 288 Bredd 134 cm. Lösa delar medföljer.

Slitage. Avslag vid vänstra kapitälet, avslutet på vänstra kolonetten löst. Repor. Märken.

Lähtöhinta
12 000 SEK