BOKPARTI OM TEOLOGI OCH RELIGION, 14 vol, bla "Confessio fidei thet är then christeliga troos bekännelse...", Strängnäs 1657.

Även bla "Christianus anti-democritus et democritus anti-christianus eller Christeligit Swar...Antichristiska frågor..." av Haquin Lacander, Göteborg 1741, "Officina Virtutum seu praeceptiunculae morales...Dygde-Schole..." av JG. Seybold, Stockholm 1696, "Förnuftig Warning för then wilfarelsen...alla religioner...Herrnhutiska Secten" av Eric Beckman, Stockholm 1748. Olika typer av bokband.

Slitage, några band med skador, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Lähtöhinta
2 000 SEK