SABEL, Sverige, m/1878 för officer i flottan.

Lädergrepp. Mässingsfäste med dekor av ankare. Handtag med dekor av lejonansikte, graverade initialer U.H. Rak klinga med etsad dekor av "konungen fäderneslandet". Mässingsklädd läderbalja. Läderskydd. Längd 90.

Slitage. Repor.

Lähtöhinta
2 500 SEK