Muut
377090

Timo Sarpaneva

(Suomi, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Suomi, 1926-2006)

TIMO SARPANEVA, 5 delar, glas, Iittala, Finland.

1 skulptur i form av ett klot, i grön glasmassa, monogramsignerad SL,
2 droppformade vaser, en i lila respektive ljusgrå glasmassa, båda signerade SARPANEVA och numrerade 2501 respektive 2401,
2 två vaser, en i lila respektive blå glasmassa, båda signerade SARPANEVA och numrerade 2550 respektive 2519.
Höjd ca 13-17 cm.

Smärre slitage och repor.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet