Handmålad dekor i rosarött av blommor. Kaffekanna, skål, 6 koppar med 9 fat. Olika modeller och åldrar. Kanna, höjd 18,5 cm.
Slitage. Nagg. Tillverkningssprickor och defekter. Ett fat troligen "Hausmalerei", några delar med Meissenliknande märkning.