MATTA, old Shiraz/Kashgai, figural, daterad, ca 170 X 122.

Olika figurscener, bl.a. tvekamp mellan man och lejon. Röd botten. Vit huvudbård med starkt stiliserad dekor. Daterad 1351 (persiska kalendern), (1932 gregorianska kalendern).

Bruksslitage, ställvis hårdare.

Lähtöhinta
6 000 SEK