MATTA, old Nordvästpersisk. Ca 182 x 99 cm.

Rödbrun botten med tre stora polykroma medaljonger, stiliserade blommor och växter. Blå huvudbård med med växt- och lövranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar. Sidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.

Lähtöhinta
2 000 SEK