KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, Daniel Elfbom, Gävle, 1782. Vikt 719,5g.

Cylinderformad med pärlstav, lock med blomsterknopp, handtagsfäste samt pip med blomsterdekor, svärtat trähandtag. Ägargravyr i botten. Höjd 22cm.

Slitage. Senare fötter. Trähandtag med skador. Pip med buckla.

Lähtöhinta
8 000 SEK