Korut
380080

PARTI SMYCKEN OCH BIJOUTERIER, 41 delar, bla silver samt 2 broscher i 14k resp 18k guld. 1800-1900-tal.

16 broscher bla en med hårlock o pärlor, 18k guld, IG, Stockholm, 1826, en i ben med dekor av druvklasar, lavakamée i form av bachantin, filigran silver, två i pressad förgylld metall 1800-tal. 4 pin, varav tre med lila stenar. 4 knappar med turkosmelerade stenar. Berlock i form av trumma med kompass. 4 hängen bla ett renässansstil i förgyllt silver. Luktdosa i form av slipat glas med silverinfattning. 2 armband ett i pressad förgylld metall med sorgeband, 1800-tal, ett renässansstil i förgyllt silver. Lackarbete med porträtt av ung man. 7 stenar i form av djur samt scarabé. Höjd 1-8 cm, längd armbanden 18 resp 15,5 cm.

Slitage. Skador. Delar saknas. Flera broscher saknar nålar.

Lähtöhinta
2 500 SEK