KISTA PÅ BENSTÄLLNING, allmoge, Dalarna, bär datering 1826.

Bemålad. Välvd form, svarvade, fasta ben. Beslag av smide. "Från Leijons gård, Dala-Floda. Anno 1826". Bredd 57 cm, djup 38 cm, höjd 60 cm. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Sprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK