PARTI POSRLIN, Kina 1900-tal.

PARTI POSRLIN, Kina 1900-tal.

Tekopp med polykrom dekor föreställande vaktlar, konturerad kant. Höjd 5 cm. Fat med polykrom dekor föreställande figurscen. Diameter 13,5 cm. Vas med hexagon balusterform, hänklar föreställande figurer, motiv av figurscener, mynning med rester av förgyllning. Höjd 19 cm. Penselbad med delvis förgylld polykrom dekor föreställande figurer samt skrivtecken. Höjd 6,5 cm.

Tillverkningsdefekter. Fat med spricka samt smärre nagg. Tekopps fotring med smärre nagg. Slitage.

Lähtöhinta
1 500 SEK