LJUSSTAKE, smidesjärn, södra Sverige, 1700-/1800-tal.

Så kallat svartsmide. Dekordel i form av kors, runda pipor med spiralvriden dekor, tredelad fot med svängt avslut. Höjd ca 29 cm.

Slitage. Ett ben med lagning/komplettering. Pipor med hårt slitage.

Lähtöhinta
4 000 SEK