KÄRL, 4 st, lergods, Korintisk stil, östra Medelhavsområdet 600-400-tal f Kr.

Två av alabastronform, en av aryballosform, en av oinocheform. Målad dekor. Höjd 7-8. Ställ medföljer till tre kärl liksom lappar om inköpsort och år.

Slitage, nagg, flagor, en med avslaget handtag och mindre hål, en med lagning.

Alkuperä - Provenienssi

Ur samling från svensk herre, skapad 1950-60-tal.

Lähtöhinta
3 000 SEK