Korut
383551

RING, platina med safir ca8,7x6,5mm och diamanter tot ca0,34ct. Europa, 1938. Vikt 3,8g.

Oval, genombruten infattning med konturerad kant, safir oval fasettslipning, 4 små baguettslipade safirer, diamanter med äldre briljantslipning. Storlek 18/56. Importstämpel. Graverad datering.

Kraftigt bruksslitage på skena. Slitage. Nagg på sten.

Lähtöhinta
10 000 SEK