Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

KARMSTOL, gustaviansk, med Stockholms stolmakareämbetes sigill, 1700-talets andra hälft.

Bemålad och bronserad. Stoppad rygg och sits. Dekor av bland annat bladstav, fleuroner. Kannelerade ben med överkragning.

Bruksslitage. Omklädd och ommålad Förstärkt undertill, kompletterad. Nedslitna ben. Lagat ben. Sprickor.

Lähtöhinta
10 000 SEK