Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

KAFFEKANNA, silver, empire, Lars Erik Wohlfart, Vänersborg, 1846. Total vikt ca 595g.

Rund form. Fyra tassfötter. Trähandtag. Vegetativ dekor, bland annat av palmettbård. Lock krönt av knopp. Höjd 24cm.

Bruksslitage. Repor. Bucklor. Skeva fötter. Vikt inklusive trähandtag.

Lähtöhinta
6 000 SEK