Leica Camera AG (Ernst Leitz)

(Saksa, Syntymävuosi 1914)
Leica Camera AG (Ernst Leitz)
(Saksa, Syntymävuosi 1914)

KAMERA samt LJUSMÄTARE, Leica IIIa, nr 2289819, Wetzlar, Tyskland. 1930-tal.

Kamerahus med objektiv Leitz Summar f= 5 cm, 1:2, nr 346223. 1930-tal. Höjd ca 7 cm.
Ljusmätare Sekonic, Japan. Tillverkad under 1960-tal. Längd ca 6,5. Två häften om Leica medföljer (på engelska respektive tyska).

Ställvis hårt slitage och repor. Bucklor, varav en större på objektivets främre kant. Optiken har putsmärken och slöja. Spricka eller lagning i plastfodral. Ljusmätare med någon repa. Ej funktionstestade. Nagg på häften.

Lähtöhinta
1 800 SEK
Kuvan käyttöoikeudet