Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

VINGLAS, 18 st, Spiegelau, Riedel.

"Authentis Vitvin". Höjd 21 cm.

Bruksslitage.

Alkuperä - Provenienssi

Dr. Nils Stormby.

Muut tiedot

Nils Stormby, född 11 april 1929 i Lund, död 9 december 2010 var docent i patologi, japansk generalkonsul, författare, uppfinnare, chokladexpert och vinsamlare av internationell klass. Auktionen av Stormbys vinsamling genomfördes 2007 i New York, och omfattade över 5000 flaskor fördelade på 666 auktionsposter. 148 av posterna utgjordes av Château d'Yquem av årgångarna 1858-2001. Dyrast i auktionen blev två poster om vardera tolv helflaskor Château d'Yquem 1945.

Lähtöhinta
1 500 SEK