VINGLAS, 6 st, Spiegelau, Riedel och VINGLAS, 11 st, Riedel.

Snarlika "Adina Prestige Vitvin". Höjd 22,3 cm. "Sommelier Chablis (Chardonnay)". Höjd 21,6 cm.

Bruksslitage.

Alkuperä - Provenienssi

Dr. Nils Stormby.

Muut tiedot

Nils Stormby, född 11 april 1929 i Lund, död 9 december 2010 var docent i patologi, japansk generalkonsul, författare, uppfinnare, chokladexpert och vinsamlare av internationell klass. Auktionen av Stormbys vinsamling genomfördes 2007 i New York, och omfattade över 5000 flaskor fördelade på 666 auktionsposter. 148 av posterna utgjordes av Château d'Yquem av årgångarna 1858-2001. Dyrast i auktionen blev två poster om vardera tolv helflaskor Château d'Yquem 1945.

Lähtöhinta
2 000 SEK